číslo 6,  ročník 18, júl-august  2017 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Môj nemožný prípad
Boh ma viedol od zúfalstva k učeníctvu
Jess Rico Martinez


 

Tri roky moja kariéra upadala. Bol som úspešný predajca áut, ale obvinili ma z veľkej krádeže. Hoci potom ma obvinení zbavili, pre falošné obvinenia som prišiel o licenciu predajcu. Aby som uživil manželku a tri deti, prijal som slabo platenú prácu v mlyne. Spadol som z vysokého múra a poranil som si chrbticu. Ťažšie sa mi pracovalo a v januári 2006 som sa stal závislým od metamfetamínov. Hrozilo nám, že prídeme o dom.
Bolo to najťažšie obdobie môjho života. Málo som spal a bol som zničený. Zašiel som do pobočky Bank of America. Chcel som ju vykradnúť a zomrieť v rukách polície. Lúpež sa mi nepodarila a zatkli ma. Tým sa však spustila reťaz udalostí, ktoré ma priviedli späť do Katolíckej cirkvi.

Žiť z modlitby
Odsúdili ma na 50 rokov za ozbrojenú bankovú lúpež. V tom čase som mal takmer 50 rokov, takže sa zdalo, že sa k rodine nikdy nevrátim. Keď som sa pozeral na manželku Rafaelu cez malé presklené okno v návštevnej miestnosti okresnej väznice, nedokázal som hovoriť. Je úžasné, že bola plná viery.
„Vydala som za teba pred Bohom a čo si urobil, nič na tom nezmení,“ povedala. „Máme tri deti, tak sa vzchop, kým ťa Boh pošle k nám domov!“
Rafaela napriek všetkým negatívnym udalostiam v našom živote nikdy nestratila nádej vo mňa alebo v Boha. Vychovávali nás ako katolíkov, ale o pár desaťročí som vieru prestal praktizovať. Nikto z nás však nebol pripravený na to, čo sa stalo pár dní po odsúdení. Osobne ma navštívil môj obhajca, aby mi povedal, čo sa stalo. Naša dcéra Anna bola na ceste domov z narodeninovej oslavy, keď opitý vodič nabúral do auta, v ktorom bola. Utrpela vážne zranenia a bola v kóme. Nepredpokladalo sa, že prežije.
Telo mi stuhlo. Obhajca mi povedal, že pôjde k sudcovi a vyžiada povolenie, aby som mohol navštíviť dcéru a rozlúčiť sa s ňou. Keď som sa obrátil a šiel do cely, všetky zvuky okolo mňa stíchli. Predstavoval som si len svoju manželku, ktorá sa neustále modlí za Annu. Vedel som, že sa bude modliť. Nemyslel som si, že situácia sa môže zhoršiť, ale stalo sa to.

Dohoda s Bohom
Vošiel som do cely a pokľakol som. Chcel som sa modliť, ale nevedel som ako. Moja prosba pred Bohom bola jednoduchá. Prosil som ho, aby ma vymenil za Annu. „Vezmi si môj život, Pane, a nech dcéra žije.“
Tri dni plné úzkosti som nič nepočul. Mal som problém jesť a spať. Na štvrtý deň mi konečne dovolili zatelefonovať domov. Očakával som to najhoršie. Vytočil som naše číslo. Ruky sa mi triasli. Keď som počul Rafaelin hlas, jej veľká radosť ma zarazila. „Miláčik, naše dieťa je v poriadku,“ zvolala.
Povedala mi, že Anna sa zázračne dostala z kómy. Zlomeniny a tržné rany na hlave sa zahojili a lekári očakávali, že sa vylieči. Kým mi to manželka s nadšením hovorila, uvedomil som si, že Boh sa veľmi zvláštne dotkol môjho života. Počul moju modlitbu a odpovedal na ňu.
To však nebolo všetko. V ten deň sa Boh stal pre mňa skutočným. Keď sa Anna uzdravila, rozhodol som sa zveriť svoj život do jeho rúk – vrátane väzenia, do ktorého som mal nastúpiť. Keďže Boh dôsledne a rýchlo vypočul moju modlitbu, vnímal som, že má plán aj pre môj život. To mi dalo nádej, že jedného dňa ma vráti rodine.

Odpoveď na Božie volanie
Pár týždňov po tom, čo Boh vstúpil do môjho života, som sa dostal do štátnej väznice. Vedel som, že chcem žiť život, ktorého stredobodom bude Boh, ale nevedel som, aké náboženstvo si mám vybrať.
Keď som bol v štátnej väznici, nemohol som prijímať návštevy, telefonovať alebo mať osobný majetok – nič, len listy od rodiny. Keď mi manželka poslala list, s radosťou som si ho prečítal. Letmo som sa pozrel na modlitbu, ktorú pripojila. Bola to modlitba za orodovanie svätej Rity z Cascie, patrónky nemožných prípadov. Určite som niečo také potreboval!
Na druhý deň bol knižničný deň. Určený počet väzňov mohol ísť do väzenskej knižnice. Bol som posledný v skupine. Jedna žena mi v knižnici podala modlitbovú kartičku, na ktorej bola rehoľníčka s krížom a ružami. Na druhej strane bola tá istá modlitba, ktorú mi manželka ručne napísala: novéna k svätej Rite.
V ten deň som si so sebou do cely vzal len Bibliu. Krátko nato ma navštívil katolícky kaplán a po prvýkrát som sa vyspovedal. Cítil som, že som sa zbavil veľkého bremena – o to viac, keď mi kňaz uložil pokánie: ďalšiu modlitbu k svätej Rite! Keď som čítal nápis na papieri, ktorý mi dal, sotva som sa mohol ubrániť slzám. Vedel som, že „nemožný prípad“ je pre Boha dôležitý.

Opieraj sa o Boha – on ťa použije
V uplynulých desiatich rokoch som sa bol v troch rôznych väzeniach. Od obrátenia mi Duch Svätý posilňoval túžbu lepšie poznať katolícku vieru, hovoriť o nej spoluväzňom a opierať sa o Boha, hoci ma zúfalé okolnosti pobádajú, aby som to vzdal. Začínam chápať, že som Boží syn a že v nebi sa radujú, že som sa vrátil k Pánovi. Tak ako Boh použil vraha Mojžiša, aby vyviedol národ z otroctva, tak môže použiť hriešnikov, akými sme my. Boh mi dovolil, aby som bol svetlom pre druhých. Uzdravuje ma.

Jess Rico Martinez je v kalifornskom väzení. Tento článok je zložený z listov, ktoré napísal pre Slovo medzi nami.

  

 

 

 

Scott Hahn

Anjeli a svätí

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Robert Barron

Slovo plné ohňa

 

Marko Ivan Rupnik

Pri stole v Betánii

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2018
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt