číslo 1,  ročník 19, jan-feb 2018 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Slovo na cestu


 

Milí naši čitatelia,
krátko po tom, čo som pred rokmi zažil Pánov dotyk a prežil svoje osobné „obrátenie“, dostala sa mi do rúk knižočka Nasledovanie Krista. V nej na mňa zvláštne zapôsobila najmä jedna veta: „Keby sme každý rok vykorenili čo len jednu svoju chybu, skoro by z nás boli ľudia dokonalí“ (I. kniha, 11, 15).

Táto veta mi vŕtala hlavou. Naozaj je to tak? Ak áno, tak je to úžasné. Zaumienil som si, že to vyskúšam. Keďže som v tom čase nemohol skrotiť svoj jazyk, rozhodol som sa, že si naň dám väčší pozor a budem sa chrániť zbytočných slov. Povyhľadával som si citáty z Písma a výroky svätých o ovládaní jazyka a tichosti srdca, vytlačil som si ich a občas som si ich čítaval. Každý deň som si robil zvláštne spytovanie svedomia v tomto bode a zapisoval som si formou bodiek, koľko ráz som zlyhal a povedal napríklad niečo nepravdivé alebo zraňujúce. Dlho sa nič nemenilo; ba v niektoré dni som mal za jeden deň aj desiatky „čiernych bodov“. Pokračoval som však ďalej. Jedného dňa som si odrazu uvedomil, že si nepamätám, kedy som naposledy zaklamal. Taktiež som začal viac vnímať Pána v modlitbe. Pociťoval som tiež zvláštnu radosť.
Jednoducho povedané, s jednou chybou zmizli mnohé ďalšie. Žiaľ, hoci odvtedy uplynuli mnohé roky, podobný úspech sa mi v nejakej inej oblasti nepodarilo zopakovať. No o to viac seba i vás pozývam, aby sme sa tento rok usilovali viac pripodobniť Pánovi a dať mu niečo viac – viac svojich myšlienok, svojho úsilia či času. Nech nám naše predsavzatie pomôže odstrániť nejakú prekážku medzi nami a Pánom. Možno si na konci roka uvedomíme, že sa toho zmenilo podstatne viac, ako sme si pôvodne mysleli.
Rád by som vás tiež upozornil na nový titul Slovo plné ohňa od biskupa Roberta Barrona. Vo svojej knihe nás pozýva zatiahnuť na hlbinu Božieho slova, ktoré je plné ohňa, a ako také má moc premeniť a zušľachtiť náš život.

Lukáš Vaník, editor slovenského vydania

  

 

 

 

Redemptoristi

Modlitbový denník 2019

 

Peter Kreeft

Skôr ako odídem

 

Scott Hahn

Anjeli a svätí

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2018
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt