číslo 2,  ročník 19, pôst 2018 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Slovo na cestu


 

Milí naši čitatelia,
premýšľam nad tým, prečo tak neradi chodíme k lekárom. Iste, veľakrát je dôvodom skúsenosť s neprimeraným správaním lekárov alebo nepríjemné zážitky, ktoré sa nám s nimi spájajú. No často – aspoň v mojom prípade – je na vine aj naša vlastná lenivosť a pýcha. Buď si totiž myslíme, že ešte nie sme „až takí chorí“, alebo sme presvedčení, že sa dokážeme vyliečiť aj sami. Prečo o tom teraz hovorím? Pretože Ježiš nás v Pôstnom období vyzýva, aby sme prišli k nemu, k pravému Lekárovi, strhli náplasti, ktoré sme si sami dali, a užili jeho lieky.

Áno, Pôstne obdobie aj pôst ako taký je o stŕhaní náplastí. V našom vnútri máme totiž boľavé a neuzdravené miesta. Môžu to byť napríklad vnútorné zranenia alebo opakujúce sa hriechy. Sme však príliš pyšní, a tak si myslíme, že sa dokážeme vyliečiť aj sami. Preto pocit samoty alebo výčitky prehlušujeme televíziou a neusporiadané emócie potláčame výdatným jedlom. Samozrejme, na televízii a jedle nemusí byť nič zlé. No keď sa stanú prostriedkami takejto „samoliečby“, vzďaľujú nás od pravého Lekára a jeho liekov.
Ježiš nás teda pozýva, aby sme prišli k nemu a požiadali ho o uzdravenie (modlitba) a strhli svoje náplasti (pôst). Popri tom, ako budeme prijímať jeho uzdravenie, si možno uvedomíme, že náplasti, ktoré sme nesprávne používali, iní naozaj potrebujú; a tak ich podarujeme, aby sme zmiernili ich utrpenie (almužna).
Naše uzdravenie a rast v svätosti vo veľkej miere závisí od toho, nakoľko sú do nášho života vpletené tieto tri prvky: modlitba, pôst a almužna. Tieto tri veci sa musia v našom živote dookola opakovať, pretože prostredníctvom nich sa oslobodzujeme od nepotrebných bremien a stúpame na vrch stretnutia s Bohom.
Rád by som nás všetkých teda pozval k tomu, aby sme našli svoju „náplasť“, nebáli sa ju strhnúť a radšej prišli so svojou ranou k Ježišovi. On je ten najlepší Lekár. On je milosrdný Samaritán, ktorý naleje na naše rany víno svojej lásky a olej svojich sviatostí.
Poďme teda k nemu a s dôverou a úprimnosťou mu ukážme svoje rany.
V mene celej redakcie prajem všetkým čitateľom požehnané Pôstne obdobie!

Lukáš Vaník, editor slovenského vydania

  

 

 

 

Redemptoristi

Modlitbový denník 2019

 

Peter Kreeft

Skôr ako odídem

 

Scott Hahn

Anjeli a svätí

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2018
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt