číslo 5,  ročník 19, jún 2018 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Slovo na cestu


 

Milí naši čitatelia,
čo vám napadne pri slovách „duchovný boj“? Možno exorcizmus a modlitba za oslobodenie. Áno, tieto veci sú súčasťou duchovného boja. No tvoria len jej maličkú časť.
Áno, čítate správne. Toto je len menšia časť duchovného boja. Lebo posadnutie či útlak sú mimoriadne prejavy činnosti zlého ducha, s ktorými sa väčšina z nás veľmi nestretáva. Oveľa nebezpečnejšia sú však tie bežné, čiže riadne prejavy jeho činnosti.
Nie, nechcem nikoho strašiť. No či sa nám to páči alebo nie, sme uprostred boja. Cirkev a spoločnosť Zlého nie sú akoby dva kluby, do ktorých môžeme buď vstúpiť, alebo pokojne zostať bokom. Sú to dve armády, ktoré stoja proti sebe, a ak sa nepostavíme na víťaznú stranu, boj medzi nimi nás zmetie.
Zákopy tohto boja sa pokojne môžu nachádzať medzi vašou kuchyňou a kúpeľňou či na chodbách vášho pracoviska. Stalo sa vám už napríklad, že ste chceli založiť nejaké dobré dielo alebo vykonať niečo dobré, no akoby vám niekto pod nohy hádzal jedno poleno za druhým? Pocítili ste vo svojom vnútri niekedy taký veľký hnev na iného človeka, až ste sa čudovali, prečo reagujete tak prehnane? Je možné, že ste sa nachádzali v duchovnom boji.
Tým najnebezpečnejším úskokom diabla sú pokušenia. Nehody a prekážky nám totiž môžu uškodiť iba zvonka, no hriech môže vysať život z našej duše.
Boh nám však skrze Cirkev dáva v tomto boji mnohé zbrane a lieky: úprimnú modlitbu, pôst, Eucharistiu či spoveď. A dáva nám aj výzbroj, o ktorej čítame v šiestej kapitole Listu Efezanom.
V tomto boji nie sme sami. Máme okolo seba slávnych hrdinov – svätých a anjelov –, ktorí bojujú po našom boku. O nich hovorí aj nová kniha Scotta Hahna Anjeli a svätí, ktorú sme práve vydali. V článku uvádzame úryvok z tejto knihy – o svätom Mojžišovi.
Prinášame tiež článok pátra Michala Zamkovského, ktorého spolu s ostatnými misionármi milosrdenstva prijal Svätý Otec František na osobitnej audiencii.
Bojujme teda všetci spolu bok po boku, pretože „niet priepustky, pokým trvá boj“ (Kaz 8, 8). No nebojme sa, veď sme na strane Pána Ježiša Krista – toho, ktorý „zvíťazil“ (Zjv 5, 5).

Lukáš Vaník, editor slovenského vydania

  

 

 

 

Redemptoristi

Modlitbový denník 2019

 

Peter Kreeft

Skôr ako odídem

 

Scott Hahn

Anjeli a svätí

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2018
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt