číslo 7,  ročník 19, september 2018 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

A odvtedy žili šťastne až naveky
Nový – osobný a mocný – manželský program
Theodore Mahne


 

Na budúci mesiac sa v Ríme stretnú biskupi z celého sveta na synode venovanej téme Mladí, viera a rozlišovanie povolania. Toto je tretí článok z našej série, ktorá sa v tomto predsynodálnom období venovala povolaniam. V tomto článku predstavíme spôsob manželskej služby, pri ktorom páry pomáhajú iným párom posilniť svoj vzťah.

Zdravotná sestra Regan Setliffová a chemický inžinier Chris LeBlanc sa do seba zaľúbili na strednej škole. Po siedmich rokoch neprerušovaného chodenia sa v roku 2017 začali pripravovať na prijatie sviatosti manželstva v Katolíckej cirkvi.
Hoci niektorí by ich cestu mohli nazvať priam „rozprávkovou romancou“, oni žiadne Popoluškine oriešky či Arabelin čarovný prsteň nemali. Tento mladý pár už veľmi skoro spoznal, že ich vedie oveľa väčšia a dôležitejšia sila: Duch Svätý.
Chris aj Regan vyrastali v dobrých katolíckych rodinách. No Chris, podobne ako mnohí mladí ľudia, začal počas rokov na univerzite o katolíckom učení pochybovať a pomaly sa vzďaľovať od Cirkvi.
„Nemal som dôvod vracať sa späť,“ hovorí Chris. „Môj život bol skvelý. Mal som úžasnú priateľku, darilo sa mi v škole a moja rodina bola tiež skvelá.“ Niet teda divu, že Chris nebol veľmi nadšený z absolvovania katolíckej predmanželskej prípravy. Regan však Chrisa požiadala, aby mal počas nového diecézneho programu s názvom Svedčiť o Láske otvorenú myseľ.
Keď sa Chris dozvedel, aký intenzívny program to bude, chcel z toho radšej vycúvať. Nešlo len o niekoľko krátkych stretnutí s kňazom. On a Regan si mali ako sprievodcov či mentorov vybrať manželský pár, s ktorým by sa pravidelne stretávali a rozprávali sa s nimi o manželstve. Okrem ďalších stretnutí s kňazom museli ísť aj na predmanželskú duchovnú obnovu a splniť ešte rôzne iné úlohy.
Chris sa však na to napokon dal a už po krátkom čase si uvedomil, že sa dozvedá viac o sebe, manželstve aj Bohu. Teraz hovorí, že to, že ho Regan povzbudila zúčastniť sa na programe Svedčiť o Láske, bola jedna z najdôležitejších vecí, akú preňho urobila.

Učiť sa od „reálnych ľudí“
Chris a Regan si ako svojich sprievodcov či „koučov“ vybrali Raymonda a Becky Rodriguezovcov, ktorí v ten mesiac práve oslavovali svoje štyridsiate piate výročie svadby. Rodriguezovci boli kedysi s Chrisovou mamou spoločne na jednej farskej púti a odvtedy sa priatelili. Vďaka tomu Chris a Regan cítili, že je medzi nimi isté pozitívne puto. Raymond bol obrovský chlap s medvedím objatím, ktorý sa málokedy stretával s cudzími ľuďmi. Becky bola trochu tichšia, no i ona bola veľmi priateľská a vrúcna. Tieto dva páry sa teda začali stretať v obývačke Rodriguezovcov.
„Raymond a Becky boli pre nás skutočne živým vzorom,“ hovorí Regan.
„Pomohli mi lepšie pochopiť moju rolu muža vrátane toho, že musím byť k Becky úplne otvorený,“ dodáva Chris.
„Keď im hovoríme o tom, čím sme prešli, nič neprikrášľujeme,“ hovorí Raymond. Rodriguezovci prežili isté napäté obdobia v manželstve, zvlášť vtedy, keď vychovávali deti a prekonávali jednu rodinnú tragédiu. Hoci ich tieto veci mohli vzdialiť od Boha, oni sa, naopak, spoločne obrátili k Bohu. Povedali, že práve to im pomohlo krok za krokom prekonať ťažkosti.
Mary-Rose Verretová, spoluautorka programu Svedčiť o Láske, si myslí, že tento mentorský model funguje preto, lebo mladí ľudia väčšinou neveria odborníkom. O čom je manželstvo, chcú počuť od „reálnych ľudí“.
Regan aj Chris sú presvedčení, že vďaka vedeniu a priateľstvu Rodriguezovcov sú lepšie pripravení nielen na samotný sobáš, ale najmä na manželstvo a náročné situácie, ktoré ich určite postretnú. Chápu, že na to, aby žili „šťastne až naveky“, musia byť odhodlaní a vyvinúť aj vlastné úsilie – a okrem toho všetkého potrebujú ešte aj Božiu milosť.

Zamerať sa na druhého a na Boha
Prvé správy z Lafayettskej diecézy ukazujú, že program Svedčiť o Láske je tiež efektívnym nástrojom pomoci pre manželov. Odvtedy, čo pred štyrmi rokmi jedna farnosť zaviedla tento program, rozvodovosť v nej klesla na nulu, hoci predtým sa pohybovala na úrovni 23 percent.
Program okrem mentorského sprevádzania párov ponúka aj praktické rady, ako si poradiť s nezhodami a vzájomnými odlišnosťami. „Raymond a Becky nám vždy hovorievali, že musíme nájsť silu komunikovať,“ hovorí Regan. „Áno, nezhody a hádky prídu. No zamerajte sa pritom na druhého a na Boha.“
Chris a Regan sa pred svadbou napríklad nedokázali zhodnúť na jednej drobnosti týkajúcej sa svadby. Nebolo to nič veľké ani dôležité, no obaja boli takí zaneprázdnení školou, štátnicami, sťahovaním a plánovaním svadby, že každá ďalšia nepríjemnosť ich hádky len zhoršovala. Začali sa hádať často a Regan to veľmi frustrovalo. Pri jednej hádke odišla a nastúpila do svojho auta, pretože chcela ísť domov a skryť sa tam pred všetkými problémami, ktoré bolo treba riešiť.
Chris si vtedy uvedomil, že musí v praxi použiť to, čo sa naučil v programe, a tak prišiel k Regan a poprosil ju, aby stiahla okienko na aute. Keď to urobila, povedal jej, že nechce, aby sa rozišli takíto pohádaní, a nechce, aby v tom, čo prežíva, bola sama. Poprosil ju, aby mu otvorila, a potom jej vyrozprával všetko, čo sám prežíval. A presne to potrebovala. Pochopila totiž, že mu neprekáža, že je nahnevaná; prekážalo mu len to, že mu o tom nikdy nehovorila. Celá táto situácia napokon Regan pripomenula, ako sa do seba zaľúbili, a vďaka tomu sa ešte väčšmi zblížili.

Reálnosť
Takáto osobnejšia a realistickejšia príprava na manželstvo – ktorá navyše pokračuje aj po svadbe – sa momentálne začína ujímať vo všetkých katolíckych diecézach v Spojených štátoch amerických.
Duchovný otec Garrett McIntyre, farár v katolíckej farnosti pri Kostole svätého Bernarda v meste Breaux Bridge v Louisane, bol medzi prvými podporovateľmi zavedenia programu Svedčiť o Láske. „Ja síce môžem snúbencom vysvetliť teológiu manželstva, no dôležité je, aby mali možnosť vypočuť si v atmosfére dôvery pár, ktorý ju žije,“ vysvetľuje.
Otec McIntyre hovorí, že v spoločnosti, ktorá kladie dôraz na výber šiat a na komerčný priemysel točiaci sa okolo svadby, je povzbudivé vidieť, že páry z programu Svedčiť o Láske sú nadšené z manželstva ako takého, nielen zo samotnej svadby.
„Ľudia zabudli, o čom je kresťanské manželstvo,“ povedal. „Potrebujú formáciu.“
Chris a Regan to zakúsili na vlastnej koži, keď v rámci programu prišla reč na predmanželský sex. Po šiestich rokoch chodenia sa totiž rozhodli, že už je ten správny čas, aby začali spolu sexuálne žiť. No po tom, čo sa zhovárali s Raymondom, Becky a medzi sebou, uvedomili si, že to nie je o tom, čo sa „nám zdá správne“. Sex je tak telesné, ako aj duchovné spojenie, a Boh ho stvoril s konkrétnym zámerom. Chris povedal, že si uvedomil, že jeho oči boli otvorené žiadostivosti. Regan a Chris povedali, že nikdy zo strany Rodriguezovcov necítili posudzovanie alebo nátlak, ale len jemné vedenie k hlbšiemu chápaniu sexu a manželstva. Vďaka tomu sa napokon rozhodli s tým prestať – a aj prostredníctvom tohto si pripomínať svoje zasnúbenie.

Dar, ktorý sa vracia
Raymond a Becky boli – podobne ako ostatní účastníci – vďační za milosť, ktorú tento program vniesol do ich manželstva. Vnímali, že ich manželstvo to posilnilo a že si začali väčšmi uvedomovať svoje silné i slabé stránky i to, čo všetko sa im už podarilo. Sami už boli mentormi viacerých párov a so všetkými zostávajú v kontakte.
Keď Rodriguezovci hodnotili Chrisa a Regan, ktorí mali svadbu v apríli tohto roku, žasli nad tým, akí sú už títo mladí ľudia vo svojom vzťahu zrelí. „Majú také veľké komunikačné schopnosti!“ povedal Raymond. „Nám trvalo tridsaťpäť rokov, kým sme sa dostali do toho bodu!“
Becky prikyvuje a dodáva, že jej manžel bol vždy tým silným a mlčanlivým typom muža, ktorý si všetko nechával pre seba. „Teraz ho zas neviem prinútiť, aby už bol ticho,“ hovorí a smeje sa. Láska medzi nimi je priam hmatateľná. Keď je človek pri nich, nie je preňho ťažké vidieť skutočnosť, že svetlo manželstva, ktoré žiari tak jasne, aby ho videli aj iní, je súčasťou Božieho plánu.

  

 

 

 

Matthew Kelly

Neodporuj šťastiu

 

Denis McBride CsSR

Putovanie s Jonášom

 

Adam Szustak OP

Hrniec strachu

 

Alice von Hildebrand

Privilégium byť ženou

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2018
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt