číslo 2,  ročník 21, február 2020  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

S radostnou zvesťou v uliciach Kene
Bohumír Živčák a P. Rastislav Dluhý, CSsR


 

„Bolo úžasné, že sme počas misijného mesiaca (október 2019) mohli už po tretí raz odpovedať na povolanie k misiám ad gentes (po predchádzajúcich misiách v Kežmarku a litovskom Kaunase) a zúčastniť sa spolu s bratmi a laickými spolupracovníci na misiách v Keni.“

– páter Rastislav Dluhý, CSsR


Nasledujúce rozprávania o ceste do Kene je prevzaté z denníka misijných ciest Bohumíra Živčáka, laika a misijného spolupracovníka Bratislavsko-pražskej provincie redemptoristov. Okrem toho, že na plný úväzok spolupracuje s redemptoristami, spolupracuje aj s katolíckou organizáciou Renewal Ministries z USA, ktorá sa venuje evanjelizácii vo viac než 50 krajinách sveta. Bohuš je v rámci Renewal Ministries zodpovedný za misijné aktivity v Kazachstane, Litve, Lotyšsku a Keni.
Prvú časť týchto misií zorganizoval dlhoročný miestny koordinátor George Ndegwa, ktorého srdce neustále horí pre ľudí, ktorí ešte nepočuli radostnú zvesť. Renewal Ministries už 15 rokov pracuje na juhu Kene neďaleko Nairobi v diecéze Ngong, ktorá je veľká ako celé Slovensko. George sa neustále snaží prekračovať nové hranice a tentoraz sa mu podarilo zorganizovať evanjelizačný víkend v meste Isiolo v oblasti Mount Kenya.
Mesto Isiolo leží na dôležitej križovatke ciest, ktorú vedú do Etiópie, Tanzánie, Ugandy či do iných časti Kene. Je to prevažne moslimské mesto a v jeho centre sa nachádza množstvo mešít a minaretov.
Samsonovi (národnému koordinátorovi Katolíckej charizmatickej obnovy, ktorý pochádza z tejto oblasti) sa podarilo na našu pouličnú evanjelizáciu zarezervovať hlavné námestie; mali sme tam pódium celé štyri dni a na ňom takú súpravu reproduktorov, že nás muselo byť počuť až v Etiópii :).
Pre nás prichádzajúcich z Európy bolo zvláštne zažiť na vlastnej koži ohlasovanie evanjelia uprostred trhoviska... Zdá sa, že u nás doma už pominuli časy, v ktorých sme mohli slobodne hovoriť o svojej viere na uliciach. Zvlášť Katolícka cirkev sa často vyhovára, že by sme mohli iných uraziť a mali by sme sa radšej viac starať o svoje vnútro a svoje kostoly... No poslední pápeži majú iný pohľad na vec. Misie mimo kostolov dnes potrebujeme viac než kedykoľvek predtým.
No keď išlo do tuhého a my sme stáli na trhu, kde sa moslimskí kupci opierali o svoje obchodíky a čakali, čo sa ide diať, zrazu ma odvaha mojich mladých liet začala akosi opúšťať :-).
Skvelé bolo i to, aký rôznorodý bol náš tím, ktorý Boh poskladal v poslednej chvíli. Tvorili ho dvaja Keňania (Geroge a Ann), dvaja Slováci (páter Rasťo Dluhý a ja, Bohumír Živčák) a dvaja Tanzánčania (Este Mtema a Tadeas Mulokozi). Toto veľké spektrum pováh, kultúr a temperamentov názorne ukazovalo univerzalitu Cirkvi. Počas kázania na uliciach i v kostoloch sme sa striedali.

Ráno sme zvykli kázať v miestnom kostole, do ktorého chodievalo asi šesťdesiat ľudí. Boli tam ľudia z okolia, no aj z ďaleka, dokonca až z diecézy Meru. Boli to obyčajní ľudia, no boli ochotní poslúchnuť výzvu Svätého Otca a nechať sa poslať ohlasovať. Boli sme šťastní, že sme tam mohli byť počas Misijného mesiaca, ktorý vyhlásil pápež František s mottom „pokrstení a poslaní“.

Popoludní chodievali všetci títo ľudia s nami na tržnicu. Každý deň boli pritom radostnejší a odvážnejší. Naše srdcia napĺňala radosť evanjelia. Mnohí moslimovia počúvali a niektorí z nich sa s nami dokonca aj modlili. Zastavovali sa pri nás aj protestanti a ďakovali nám za povzbudenie vyjsť do ulíc. V dejinách tohto regiónu kresťania ohlasovali evanjelium v moslimskom centre vôbec po prvýkrát – a boli to katolíci :).

V sobotu ráno sme navštívili miestne väzenie, v ktorom je viac než 300 väzňov. Už len to, že sme si s týmito bratmi mohli podať ruku, bola milosť. A keď ma bojovníci z kmeňa Samburu vzali medzi seba do tanca, zdalo sa mi, že keď títo chlapi skáču pri tanci, sú ešte aj vo väzení slobodní ako vtáci. Myslím, že v nebi sa to od nich budeme učiť...

V nedeľu večer sme cestovali naspäť do Nairobi, kde sme od pondelka začínali duchovné cvičenia pre kňazov. Náš tím opäť zosilnel, keď sa k nám pridali Peter Thomson z Kanady a arcibiskup Zbignievs Stankevics, metropolita z Rigy. Obrázok univerzálnej Cirkvi tak nadobudol ďalšie farby: arcibiskup, kňazi, laici, starší mudrci aj mladíci... Veľmi sa mi to páčilo.
Bolo tam asi štyridsať kňazov, ktorí prišli z celej diecézy Ngong. Niektorí boli aj z väčšej diaľky: z Mombasy, z Nakuru, z Meru aj z diecézy pri meste Machakos. Keď sme si v prvý večer sadli, aby sme prebrali program, zhodli sme sa na tom, že chceme, aby hlavným svedectvom zostal obraz spolupracujúcej komunity. Po celý čas tam bol s nami aj miestny biskup John Oballa; to, ako nás neustále pokorne počúval, bol pre každého z nás akoby kúsok neba.
Hovorili sme hlavne o tom, ako mnohorako pôsobí Duch Svätý v našom živote a sŕdc prítomných kňazov a rehoľných sestier sa mocne dotýkali svedectvá arcibiskupa Stankevicsa i osemdesiatročného Petera Thompsona. Keď sme im ponúkli, že môžu prísť na modlitbu za vyliatie Ducha Svätého, prišli všetci. Mnohí hovorili o hlbokých veciach, ktoré prežívajú, spomenuli, že si už takmer ani nepamätajú, kedy naposledy sa za nich niekto modlil.
Biskup John bol v ten deň v nemocnici a keď sme sa potom večer stretli, hneď nám položil otázku: „A kedy sa budete modliť za mňa?“ Došlo k tomu na druhý deň a bola to skúsenosť, akú si človek zvykne pamätať celý život: biskup či arcibiskup sedí a prosí o modlitbu svojich bratov. Mali sme v očiach slzy – všetci do jedného!
Bolo náročné rozlúčiť sa s týmto biskupom, s kňazmi i s bratmi. Svoj pobyt v Keni sme zakončili otvoreným modlitbovým stretnutím s názvom Fire (Oheň), ktoré od piatku do nedele prebiehalo v katedrále v Ngong. Mal som pocit, že tieto dve časti misie sú v Keni počiatkom novej éry obnovy.

Deň pred naším odchodom sa nám podarilo stretnúť s komunitou redemptoristov v Nairobi. Pôsobia tu bratia z Kene a Indie. Bola to chvíľa zdieľania o živote a misijných skúsenostiach. Slová o plánoch misií v Nairobi počas Pôstneho obdobia sa nám počúvali veľmi dobre.

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Damian Stayne

Obnov svoje znamenia

 

Robert Barron

Živé paradoxy

 

John Eldredge

Rok obnovy

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt