číslo 5,  ročník 21, jún 2020  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Slovo na cestu


 

Milí naši čitatelia,
ak ste v posledných mesiacoch sledovali médiá, určite ste počuli rôznych analytikov a politikov spomínať takzvanú „hodnotu R0“. Tá hovorí o tom, koľko ľudí dokáže priemerne nakaziť jeden človek. Ak je vyššia ako 1, znamená to, že každý nakazený nakazí viac než jedného človeka a počet nakazených rastie, ak je menšia ako 1, epidémia pomaly „hasne“.
No viete, že by sme mali na hodnotu R0 dbať aj vo svojom duchovnom živote? Na rozdiel od toho epidemiologického by však naše duchovné R0 malo byť čo najvyššie.
O čom hovorím? O šírení evanjelia. O úsilí dať spoznať Ježišovu lásku čo najväčšiemu počtu ľudí. Práve naň sa pozrieme v tomto čísle Slova medzi nami.
Pri jeho čítaní som pochopil, že evanjelizácia znamená oveľa viac, než som si doteraz myslel. Evanjelizácia nie je len ohlasovanie z pódia; evanjelizáciou môže byť aj prejav lásky starému a chorému človekovi v Kristovom mene, pozvanie osamelého človeka do skupiny veriacich priateľov alebo modlitba za niečie obrátenie.
Evanjelium môžeme účinne šíriť len vtedy, keď je v nás živé, keď máme živý a intímny vzťah s Bohom. Vírus nešíri človek, ktorý ho už prekonal, no ani vieru nedokáže odovzdávať človek len preto, že kedysi dávno uveril.
Okrem živého vzťahu s Bohom je však potrebné ešte čosi: kontakt s ľuďmi. Áno, osobný kontakt je dnes obmedzený, no dá sa napríklad niekomu zatelefonovať alebo mu napísať. Okrem toho, evanjelizovať sa dá aj na diaľku: modlitbou a obetou za druhých (návod na prinášanie takýchto duchovných obiet nájdete napríklad v meditácii na 4. jún). A vždy máme aj množstvo príležitostí preukazovať ľuďom Ježišovu láskavosť. Ňou ohlasujeme, aký láskavý a dobrý je náš Boh.
Treťou podmienkou ohlasovania je príťažlivosť. Nielen samotného ohlasovania, ale najmä celého nášho života. Ak nám život s Bohom prináša radosť a pokoj, ak čerpáme od Boha lásku a dávame ju ďalej vo forme láskavosti, potom je náš život príťažlivý. A druhí túžia mať rovnakú radosť a dobrotu, aké máme my.
V tomto mesiaci nám teda prajem, aby sme sa všetci stali „superšíriteľmi“ evanjelia a aby sa tak na nás všetkých raz naplnili slová Písma: „Rozumní sa budú skvieť ako jas oblohy a tí, čo mnohých priviedli k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky“ (Dan 12, 3).

Lukáš Vaník, editor slovenského vydania

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Damian Stayne

Obnov svoje znamenia

 

Robert Barron

Živé paradoxy

 

John Eldredge

Rok obnovy

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt